Urzadzenie diagnostyczne tech 2

Czym stanowi kolposkop?

Kolposkop to jeszcze niezwykle popularne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej klas układu optycznego ze osobnym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych partie ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można zdobyć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop także jego wykorzystanie

Kolposkop używa się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a i pochwy i sromu w sensie wykrycia zmian, które mogłyby oznaczać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Podaje się, że dokładność diagnozy stworzonej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności od jego kształcie.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka odpowiada na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy dostarczany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego ogląda się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w wygodnym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i uważanie go na profesjonalnym ekranie, a także pisanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy również do użytków przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.